Dobrý den,
na této stránce se snažím uspořádat a ozřejmit širokou škálu pojmů vztahujících se k myofasciálním technikám.
Využil jsem k tomu odbornou literaturu a vlastní zkušenosti.
Snad se mi také podaří ukázat obrovské možnosti těchto technik.
Přeju příjemné čtení:).
Pokud chcete vědět víc ... ptejte se.
Pokusím se odpovědět, nebo se zeptám zkušenějších.
Myofasciální techniky patří do takzvané manuální či fyzikální medicíny. Terapeut při nich pracuje s různými částmi těla klienta s cílem obnovit přirozenou pohyblivost a pružnost kloubů, svalů, pokožky a dalších tkání.
Myofasciální techniky zahrnují techniky měkkých tkání, mobilizace, trakce a manipulace.
Měkké tkáně jsou kůže, podkoží, fascie a svaly. V ideálním případě jsou pružné a vzájemně pohyblivé. Pokud dojde k omezení jejich pohyblivosti (např. následkem úrazu či přetížení), vyvolávají jednak bolesti, ale mohou také reflexní cestou způsobit různá zdravotní omezení. Techniky měkkých tkání se zaměřují právě na obnovu jejich přirozené pohyblivosti a pružnosti. Podporujeme tak dobré proudění krve a lymfy, kvalitní zásobování kyslíkem a živinami a odvod zplodin metabolismu.
Měkké techniky se provádí nasucho (bez použití olejů), jsou to techniky intenzivní a náročné na dovednosti a cit terapeuta. Takovou královnou měkkých technik je technika spoušťových bodů (Trigger Points Therapy). Krásnou ukázkou měkkých technik je Küblerova řasa.
Jen pro pořádek - podkoží je převážně vazivová a tuková tkáň, která spojuje kůži se svaly a hlouběji uloženými orgány, fascie je vazivová tkáň, která obaluje a chrání většinu orgánů v lidském těle včetně svalů.
Techniky měkkých tkání používám hlavně v rámce své hloubkové masáže.
Spoušťový bod je malý uzlík ve svalech. V tomto místě se sval "zapomněl" uvolnit. Vzniká z dlouhodobé monotónní zátěže, nárazového přetížení, prochlazení, nebo třeba stresu a nedostatku tekutin. Napětí, které vyvolává, se dále šíří tělem po svalových řetězcích. Čím déle ve svalech přetrvává, tím dál do těla se jeho vliv rozšíří. Bolest vyvolanou spoušťovým bodem je pak často možno pozorovat v jiné části těla, hovoříme o přenesené bolesti.
Pokud spoušťový bod dokážeme najít (to je v pravdě základ a není to jednoduché:)) máme dobrou šanci ho i odstranit. Nejběžnější, a myslím, že i nejúčinnější metodou je prostý tlak prstem, ideálně takový laskavý, ale důrazný. Říká se tomu také ischemická komprese a spoušťový bod při ní doslova taje a mizí. Zásadní je celkové uvolnění masírovaného (a vlastně i maséra) a hluboký volný dech. Výsledky výrazně umocňuje prohřátí svalu pomocí Reiki či horkého ručníku a jeho protažení pomocí vhodných protahovacích cvičení.
Techniku spoušťových bodů používám hlavně v rámci své hloubkové masáže.
Cílem kloubní mobilizace je obnovit přirozenou pohyblivost kloubu. Kloubní mobilizace se provádí opakovanými přiměřeně intenzivními pohyby v daném kloubu. Kloub se při nich vrací do svého správného postavení, získává svoji přirozenou funkčnost, obnovuje se cirkulace krve a lymfy a mizí bolestivost.
Trakční techniky slouží k citlivému protažení a odstranění drobných místních blokád. Zpravidla se trakce zaměřují na páteř. Jde o techniky velmi účinné a hluboce působící (i když se to během jejího provádění nezdá!), a proto jsou prováděny v klidném tempu, uvolněně a s maximálním soustředěním. Zásadní je komunikace terapeuta a klienta. Při trakcích se využívá také postizometrická relaxace.
Trakční techniky používám jednak pro prohloubení účinků ostatních masáží, jednak je dělám v rámci sestavy pro protažení celého těla více zde.
Manipulace je dynamická metoda, kdy dochází k rychlému vrácení kloubu do správné polohy. Manipulace má své nezastupitelné místo při řešení akutních stavů např. "vyhozené" rameno. Domnívám se ale, že není vhodná pro řešení stavů déletrvajících či chronických. Jednoduše řečeno, pokud se nějaké omezení opakovaně vrací, je potřeba zapátrat a odstranit skutečnou příčinu. Manipulace jsou vhodné výhradně pro lékaře, ideálně chiropraktiky. Určitě nedoporučuji nechat si je dělat od kohokoli jiného.
Svaly v těle jsou uspořádány do logických skupin, které spolupracují - svalových řetězců. Pokud jsou všechny svaly ve skupině pružné a plně funkční, vše je v pohodě. Pokud ale některý z nich ztratí část své pružnosti (vytvoří se v něm spoušťový bod), musí ho ostatní svaly zastoupit a tím se neúměrně zatěžují. Krásnou ukázkou je svalový řetězec začínající na zadní straně lebky a přes rameno a loket dostupující až do špiček prstů. Pokud pracujete dlouhodobě s počítačem, tak asi víte, o čem mluvím. Svalové řetězce nás učí, jak důležité je protahovat celé tělo.
Po svalových řetězcích se šíří i přenesená bolest. Tedy často cítíme bolest jinde, než kde vzniká. Je velmi důležité propracovat se k jejímu skutečnému zdroji a ten odstranit.
Postizometrická relaxace je jemná protahovací metoda, která dokáže uvolnit svaly do velké hloubky. Masírovaný při této metodě vhodně dýchá a zlehka napíná svaly proti odporu, který mu poskytuje masér. Výsledkem je hluboké protažení svalů v celém jejich objemu. Postizometrická relaxace je ideální "partner" k technice spoušťových bodů.
Vhodnost konkrétní techniky s Vámi vždy proberu individuálně.